Skip to Main Site Navigation Skip to Top Navigation Skip to Search Skip to Quick Links Skip to Content Skip to Footer Skip To Left Navigation

Find Your Major Faculty Advisor

Current students who are heading into their second semester or beyond or have been accepted to a program that required separate applications should contact their Major Faculty Advisor.

 

Major Area Advisor
Accounting/Bookkeeping Candance Boesiger
Administrative Assistant Kirk Ruby
Agri-Business Matt Quesnell
Agriculture Jaysa Fillmore
American Sign Language Dawnette Reis-Rodriguez
Animal Science Matt Quesnell
Animal Science Livestock Technician Matt Quesnell
Anthropology Denyee Matthews
Aquaculture Matt Wilson
Art Visual Angela Batchelor
Automation Engineering Technology Ben Hamlett
Automotive Service Education Program (ASEP) David Rodriguez
Baking and Pastry Arts Pandora Handley
Biology Kathy Clark
Business General Crystal Ayers
Business Management/Entrepreneur Robin Bagent
Certified Nursing Assistant (CNA) Alma Padron
Chemistry Dr. Joseph Gardner
Collision Repair Technology Timothy Pierce
Collision Repair Technology: Auto Collison Repair Timothy Pierce
Collision Repair Technology: Auto Refinishing Timothy Pierce
Communication Mark Wasden
Computer Science KayZin Cresswell
Computer Support Technician Kirk Ruby
Criminal Justice Chris Meyerhoeffer
Culinary Arts Michael Johnson
Cybersecurity and Programming Brian Gergens
Dance Cindy Jones
Dental Assistant Tonja Bowcut
Dental Hygiene Cindy Harding
Diesel Technology Dustin Holt
Digital Media Lauren Erickson
Drafting Technology  Pat Ferrell
Early Childhood Education Ellen Neff
Economics Mike Slagel
Education Dr. Tracey Meyerhoeffer
Emergency Medical Services Dillon Brock
Engineering Andrew Cluff
English Dr. Clark Draney
Fire Science Dillon Brock
Food Processing Technology Ben Hamlett
Geology Shawn Willsey
Geospatial Science Technology Jeff Cooper
Health Science Jan Mandura or Kristin Becker
Heavy Equipment Ag Technology (HEAT) Rodney Higgins
History Dr. Russ Tremayne
Hospitality Management Dianne Jolovich
HVAC Mike LaPray
Industrial Systems Maintenance Technology Eli Bowles
Law Enforcement Robert Storm
Liberal Arts   advising@csi.edu or 208.732.6250
Library and Information Science  Steve Poppino
Machining and Manufacturing Technology  James Kellis
Mathematics  Nolan Rice
Medical Assistant  Kara Mahannah
Music  Scott Farkas
Natural Resources Management  Jeff Cooper
Network Systems Technician  Marcus Carpenter
Nursing, Practical (LPN)  Tamara Pehrson
Nursing, Registered (RN)  Olenka Bacanu or Dr. Kalise Price
Outdoor Recreation Leadership  Mike Young
Pharmacy (Pre)  Megan Jacobson
Pharmacy Technician  Jan Mandura or Kristin Becker
Physical Therapist Assistant  Jan Mandura or Kristin Becker
Physics  Mark Daily
Political Science  Perri Gardner
Psychology  Dr. Randy Simonson
Radiologic Technology  Dr. Gary Lauer
Renewable Energy Systems Technology  Eli Bowles
Social Work  Kerry Koontz
Sociology  Matt Reynolds
Spanish  Raquel Arenz
STEM  Dr. Heidi Adams
Surgical Technology  Janet Milligan
Surgical/Central Sterile Processing Technician  Carrie Nutsch
Theatre  Shane Brown
Veterinary Technology Dr. Jody Rockett
Water Resource Management  Jeff Cooper
Welding Technology  Clay Wilkie
Woodworking Technology  Ken Triplett